/Files/images/перша кор.jpg Спакувати речі, надіслати посилку, запакувати подарунок або зберігати улюблені книги — усе це можливо робити завдяки картонним коробкам. Такий звичайний предмет побуту має історію довжиною в понад 140 років. Першу в історії картонну коробку зібрали у 1879. Запатентував цей винахід шотландець Роберт Гейр.

Великої популярності картонні коробки набули завдяки американській компанії Kellogg, яка виробляла пластівці для сніданку. Компанія закупала коробки для своїх продуктів, аж поки у 70-х і 80-х роках не з'явився попит на пластик. Тоді ж картонне пакування почало втрачати свою популярність поступаючись пластиковому.

Але світ намагається усіма силами позбавитись від пластику назавжди, тож є причини чекати великого повернення картонних коробок у наш побут!

/Files/images/як виготпап.png Основною сировиною для паперу є деревна целюлоза. Целюлозу одержують з лісових порід: в основному з ялини, сосни та берези, але використовують також евкаліпт, тополю, каштан та інші дерева.

На фабриці машини здирають із них кору, подрібнюють на тріски.

Найекономічніший спосіб отримання деревної целюлози – механічний: на деревообробному підприємстві лісоматеріали подрібнюються до крихти, яка змішується з водою. Папір, виготовлений на основі такої целюлози, неміцний і найчастіше йде на виробництво, наприклад, газет.

Папір вищої якості роблять із целюлози, отриманої хімічним способом. З такої деревної маси виготовляють папір для книг, брошур та журналів, а також міцні обгорткові матеріали.

У цьому випадку тріски сортують за розміром на спеціальних ситах і відправляють у варіння. Варять дерево у спеціальних машинах, куди додають кислоту.

Очищену та розварену деревину фільтрують та промивають, щоб очистити від домішок.

До оброблюваної паперової маси може бути додана макулатура, але після видалення чорнила.

Потім на спеціальній переробній машині змінюються форма та структура паперових волокон. Для цього до паперової сировини додають додаткові речовини. Наприклад, клеї - їхня присутність у папері відштовхує вологу. Або смоли – завдяки їм, написане на папері чорнилом на водній основі, не розтікається і легко розпізнається людським оком. Папір, що використовується для друкування, не вимагає такого проклеювання, як письмовий, тому що друковані фарби готуються не на водній основі і не розтікаються.

Після цього папір фарбують у змішувачі, куди додають барвники або пігменти, наприклад, дрібно подрібнені речовини для крейдування. Так, добавки каоліну роблять папір білим та непрозорим.

Ця маса виливається на сітку папероробної машини. Ця сітка натягнута на два вали і постійно обертається, переносячи паперову масу вперед. На сіточній ділянці починається утворення паперового полотна, яке називається формуванням листа.

Це відбувається завдяки видаленню води з волокнистого матеріалу. В міру просування паперової маси по стрічковому конвеєру частина води, що міститься в ній, витікає через пористі отвори, і паперові волокна починають сплітатися один з одним, утворюючи так звану рулонну стрічку.

Сира паперова стрічка проходить через низку валиків. Одні валики віджимають воду, інші, що обігріваються зсередини парою, висушують її, треті полірують. Наприкінці сіткової ділянки ще сире паперове полотно переміщується до секції пресування, яку також називають "мокрим пресуванням". Там паперове полотно механічно зневоднюється та ще більше ущільнюється.

Нарешті пряма біла стрічка виходить з машини і намотується у величезний рулон. Потім ці рулони відправляють у друкарні або ріжуть на аркуші. Так, переходячи з машини на машину, дерево перетворюється на білий і чистий папір.

/Files/images/чому пап.png Якщо знайти в книжковій шафі стару книгу чи газету та порівняти її з новою, можна помітити, що старі паперові листи стали жовтими. Переконатися, що цей процес відбувається всюди, а не лише у вашій книжковій шафі, можна, вирушивши до музею, де зберігаються старі архівні документи. Звичайно, можна припустити, що люди в минулі часи спеціально друкували текст не на білих, а на жовтих сторінках, але насправді надбання білим папером жовтого кольору – це природний процес, що протікає через речовини, що перебувають у складі паперу.

Папір виготовляється з деревини, яка в основному складається з двох компонентів: целюлози та лігніну. Целюлоза – це прозорий матеріал, який добре відбиває світло, тому для нас вона виглядає як білого кольору. Під впливом кисню целюлоза змінює свою структуру і починає відбивати світло інакше, тому ми починаємо сприймати її колір як жовтий. Але зміна структури целюлози – не єдина причина, чому папір стає жовтим. Набагато більш сприйнятливий до окислення лігнін.

Лігнін - речовина, яка міститься в деревині у великій кількості. Він скріплює рослинні волокна та надає дереву міцності. Біологи підрахували, що без лігніну дерево не змогло б вирости більше, ніж на півтора метри та протистояти поривам вітру та іншим агресивним впливам навколишнього середовища.

Під впливом кисню лігнін змінює свою структуру і швидко жовтіє (згадайте грубий пакувальний папір або, наприклад, картонні коробки), тому його намагаються прибрати з паперу, щоб уникнути пожовтіння.

Сучасний білий папір проходить кілька стадій очищення від лігніну, тому жовтіє набагато повільніше, ніж той, який використовували століття тому. Але, зрозуміло, її виробництво обходиться дорожче. Для економії коштів більшість газет та прохідних видань друкуються на дешевому папері, в якому залишається більша частина лігніну, що сприяє його швидкому пожовтінню. Якщо покласти поруч газетний лист і білий аркуш для друку, то перший пожовкне набагато раніше, а другий, оброблений спеціальними хімічними засобами, довго залишатиметься незмінним.

/Files/images/ламін.png Історія ламінування.

У англійській мові слово to laminate в сучасному значенні з'явилися 20 - 25 років тому. До цього жителі туманного Альбіону називали цей процес терміном incapsulating, тобто укладання паперу в захисний плівковий конверт при двосторонньому ламінуванні та covering - при односторонньому.

Ламінування використовується в поліграфії давно. Своїм виникненням процес зобов'язаний, з одного боку, потребою захистити дорогу друковану продукцію від псування, з іншого - досягненнями промисловості, що запропонували потрібний матеріал - плівку і сам процес ламінування як такий, що став дуже рентабельним.

Ще більшу роль ламінування стало відігравати в післявоєнний період, коли на весь голос заявила про себе реклама і, зокрема, її складова частина - виготовлення рекламних плакатів та щитів. У середині 70-х років у галузі органічної хімії та виробництва полімерних матеріалів було зроблено кілька відкриттів, що ознаменували новий період у виробництві плівки для ламінування. Вона почала приклеюватися при нормальних тиску і температурі, стала багатошаровою і більш технологічною у використанні. У неї з'явився низький низькотемпературний амідний шар, а в складі почав використовуватися поліестер.

Поява нового покоління плівок спричинило серйозні зміни у конструкції апаратів для ламінування - ламінаторів. Відсутність необхідності у високому тиску і температурі зробило їх менш громіздкими та енергоємними. У 70-ті роки основний потік інвестицій у галузь ламінування зосередився у Південно-Східній Азії.

На ринок вийшли ряд південнокорейських компаній, які спочатку прикривалися відомими європейськими торговими марками. Так, найпотужніша у галузі ламінування південнокорейська корпорація GMP Co., Ltd. довго реалізовувала свою продукцію під маркою IBICO. Нині це дві великі торгові марки.

Справжній бум на ринку ламінування стався в середині 80-х років, зокрема, саме тоді вже згадувана корпорація GMP Co., Ltd. збільшила обсяги виробництва майже вп'ятеро.

Зараз сфера застосування ламінування величезна. Це поліграфія, дизайнерсько-оформлювальні роботи, виготовлення рекламної продукції внутрішнього та зовнішнього використання, захист документів від ненавмисного псування та підробки, виготовлення посвідчень, перепусток, візиток і т. д. Особливу роль грає збереження естетичних властивостей паперу, що ламінується, для чого використовується спеціальна плівка. На сьогоднішній день існує понад 100 різновидів плівок. Сонцезахисні, що оберігають друковану продукцію від вигоряння та збільшують її термін служби у 3 - 4 рази, завдяки впровадженню спеціальних елементів у структуру плівки. Тоновані - з різними відтінками. Плівки для холодного ламінування, що дозволяють обробляти матеріали, що бояться нагріву. Плівки з різною текстурною поверхнею під льон, шкіру, зернисті. Вони можуть бути різною товщини (8 - 355 мкн) і ширини (10 - 210 см), нарізними та в рулонах, застосовуватися для одно- та двостороннього ламінування.

/Files/images/паплітак.png Жителі міста Фічбург створили надзвичайний літак. Він повністю зроблений з паперу та покритий малюнками. Паперовий літак масою 680 кг створено 4500 добровольцями віком від 2 до 92 років. Ідею запропонував мешканець Фічбурга Джеррі Бек – художник та арт-директор місцевого музею Revolving.

Головна ціль такого літака: побити рекорд книги Гіннесса.

Колективна робота зі створення гігантського літака зайняла чотири роки, і охочих виявилося так багато, що план було переглянуто у бік збільшення. Замість задуманих 15 метрів арт-об'єкт досяг довжини 19,5 метрів. Каркас з бамбука та гофрованого картону люди зміцнювали малюнками, колажами, орігамі, фотографіями та будь-якими іншими творчими виробами на основі паперу. У подальшій реалізації задуму взяли участь працівники Масачусетського музею та міського аеропорту. У присутності представників Книги рекордів літак відірвався від землі за допомогою крана.

/Files/images/папстак.png Чому паперові стаканчики не промокають, коли в них наливають напої?

Виробництво паперових стаканчиків – багатоетапний та автоматизований процес. Целюлозу обробляють, пресують, просушують. В автоматичному режимі відбувається формування самого стакана з паперової маси. В кінці наноситься принт, відбувається забарвлення тощо.

Чому ж не промокає? Крім описаних етапів, на тару обов'язково наносять тонкий шар ламінації. Тому волога не руйнує волокна, а стакан не промокає.

/Files/images/формат.png Ти точно зіштовхнешся з цим хоча б одного разу в житті! 100% буде така ситуція, що потрібно буде знати розмір А4, або однієї зі сторін, або хтось порівняє розмір чогось з форматом А3 і ти почнеш уявляти, що ж це може бути. Словом, ось тобі табличка розмірів, зберігай, точно знадобиться

Кiлькiсть переглядiв: 583

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.