21 жовтня - день народження Пилипа Орлика, українського політика, державного діяча, поета, письменника.

21 (11) жовтня 1672 року народився Пилип Орлик, український політичний, державний і військовий діяч, поет, публіцист, один із упорядників «Договорів і постанов» — конституційного акту, який є першою українською Конституцією, фактично — козацьким суспільним договором.

Протягом 1698-1700 років служив консисторським писарем у канцелярії київського митрополита, потім у Полтавському полку, а згодом старшим військовим канцеляристом і реєнтом ГВК Війська Запорозького.
З 1702 (за іншими джерелами — з 1706) року — Генеральний писар і довірена особа Івана Мазепи. У 1708 році взяв участь у виступі гетьмана Мазепи проти Петра I.
27 червня 1709 року (після Полтавської битви) емігрував до Османської імперії.
За Іваном Мазепою до Бендер пішли близько 50 провідних представників старшини, майже 500 козаків із Гетьманщини та понад 4 тисячі запорожців. Ці «мазепинці», як їх часом називають історики, були першою українською політичною еміграцією. Вони і обрали 5 квітня 1710 року Пилипа Орлика гетьманом України (у вигнанні). Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва, а також османського султана і шведського короля.
1710 р. Орлик склав "Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького", уклав зі старшиною та запорожцями угоду - документ, який пізніше дістав назву "Конституція Пилипа Орлика", або так звана Бендерська конституція.
Кiлькiсть переглядiв: 12

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.